Jakie materiały są wykorzystywane do produkcji palet?

Jakie materiały są wykorzystywane do produkcji palet?

Bez palet zarówno transport, jak i magazynowanie towarów i ładunków przebiegałyby znacznie mniej sprawnie. Ich funkcjonalność jest jednak zależna m.in. od materiału wykonania.

Z czego wytwarza się palety o zastosowaniu logistycznym?

Istnieją dwa podstawowe materiały, które wykorzystuje się do produkcji palet. Rozróżniamy więc:

  • Palety z tworzyw sztucznych

Najważniejszą cechą palet plastikowych jest ich niska waga – są one aż o połowę lżejsze od swoich odpowiedników z drewna. Przekłada się to m.in. na ich popularność w transporcie drogą lotniczą. Są również odporne na działanie wilgoci.

Niestety, wady wariantów z tworzyw sztucznych przesądzają o niskim stopniu ich funkcjonalności. Plastikowe palety są wysoce podatne na zniekształcenia i uszkodzenia mechaniczne – również te wywołane przez nadmierne obciążenie. Co więcej, po zniszczeniu stają się one bezużyteczne, ponieważ ich renowacja jest w wielu przypadkach niemożliwa.

Ze względu na gładką powierzchnię należy też uważać, by nie uległy zawilgoceniu. Stwarza to bowiem ryzyko ześlizgnięcia się ich ze środka transportu, tym samym zaś – uszkodzenia ładunku i zagrożenia zdrowia obsługujących je osób. Kolejną wadą tego wariantu jest dość wysoka cena.

  • Palety z drewna

Palety drewniane cechują się wysoką wytrzymałością i odpornością nawet na znaczne obciążenia. Działają bezawaryjnie, a w razie wystąpienia ewentualnych uszkodzeń łatwo jest je naprawić. Są ponadto ciężkie i mają chropowatą powierzchnię – cechy te niwelują ryzyko ślizgania się ich po podłożu nawet przy niesprzyjających warunkach.

Kolejną istotną zaletą palet drewnianych jest ich ekologiczny charakter. Zużyte drewno jest w pełni biodegradowalne, może też zostać oddane do wtórnego przetworzenia w celu ograniczenia produkcji odpadów. Oznacza to, że nawet całkowicie zniszczone palety wciąż mogą otrzymać drugie życie – np. pod postacią papieru czy designerskich mebli.

Inną cechą stanowiącą o przewadze palet z drewna nad tymi wykonanymi z plastiku jest ich niska cena – wynika ona z prostej i niekosztownej produkcji.