Na co zwrócić uwagę, by znaleźć idealne palety dla swojego biznesu?

Na co zwrócić uwagę, by znaleźć idealne palety dla swojego biznesu?

Właściwie dobrane palety z drewna to podstawa prawidłowej logistyki wielu gałęzi przemysłu, a także spedycji i magazynowania towarów. Czym jednak powinniśmy się kierować podczas ich zakupu lub wynajmu?

Jak wybrać palety do wykorzystania w działalności gospodarczej?

Palety drewniane służą do przechowywania i transportu różnego rodzaju ładunków. W związku z tym muszą posiadać określone cechy umożliwiające ich bezpieczne i sprawne użytkowanie. Należą do nich:

  • Funkcjonalność i wytrzymałość

Palety powinny być trwałe i łatwe w obsłudze. Dobrze też, jeżeli mają uniwersalne zastosowanie i nadają się do przechowywania wielu różnych rodzajów ładunku. Powinny też działać bezawaryjnie, a ewentualne naprawy – przebiegać szybko i bez zbędnych komplikacji.

  • Sprzyjanie środowisku naturalnemu

W czasach, gdy ograniczenie wpływu ludzi na degradację środowiska ma większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej, stosowanie ekologicznych palet jest szczególnie ważne. Dobry wybór stanowią tu palety drewniane, które są w pełni biodegradowalne i podlegają recyklingowi.

  • Obowiązujące normy

Rozważając skorzystanie z usług firmy oferującej sprzedaż i wynajem palet, upewnijmy się, że posiada ona wszystkie licencje i certyfikaty niezbędne do ich wytwarzania. Jedynie produkt spełniający międzynarodowe standardy jakościowe i technologiczne będzie działał sprawnie i bez usterek. Istotny jest tu certyfikat IPPC nadawany przez Instytut Technologii Drewna. Przedsiębiorstwo godne zaufania będzie miało skany poszczególnych dokumentów opublikowane na swojej stronie internetowej.

  • Klasyfikacja gatunków

Przed dokonaniem zakupu sprawdźmy gatunek interesujących nas palet. Produkty czyste, jasne i pozbawione śladów użytkowania (lub posiadające je w niewielkiej ilości) należą do pierwszego gatunku. Drugi gatunek obejmuje palety przybrudzone, o ciemnym zabarwieniu określającym stopień zestarzenia drewna. Choć zmiany w wyglądzie zewnętrznym nie obniżają zdolności przenoszenia obciążeń, produkty z tej ostatniej grupy kupimy po niższej cenie z uwagi na skrócony czas eksploatacji.