Na czym polega różnica między paletami EURO a przemysłowymi?
Dodano: 2022-06-22Transport i magazynowanie w nowoczesnych systemach logistycznych wymagają korzystania z rozwiązań, które maksymalnie przyspieszą i usprawnią przemieszczanie towarów i ich składowanie. Uniwersalnym sposobem optymalizacji wykorzystania przestrzeni oraz zmniejszenie kosztów operacji związanych ze spedycją ładunków jest powszechne korzystanie z różnych typów palet, co daje możliwość grupowania produktów w większe partie, a jednocześnie umożliwia użycie wózków widłowych lub zautomatyzowanych systemów transportowych. Na rynku funkcjonują zarówno producenci palet przemysłowych, jak i oferujący palety EURO. Przekonajmy się, jakie są różnice między nimi.
Czym są palety EURO?
Palety EURO określane także skrótem EUR oraz nazywane też paletami EPAL to wyroby odpowiadające dwóm specyfikacjom – opracowanej przez UIC (Union Internationale des Chemins de fer) oraz EPAL (European Pallet Association). Muszą one mieć specjalną budowę tj. składać się z 11 desek i 9 klocków połączonych 78 gwoździami w charakterystyczny sposób. W jej dolnej części znajdują się trzy deski stanowiące podstawę, na nich rozmieszczone jest 9 klocków dystansowych, zapewniających odpowiednią ilość miejsca do wsunięcia wideł wózka jezdnego oraz trzech desek będących podstawą dla 5 desek powierzchni ładunkowej. Palety EPAL/EUR są produkowane w 4 rozmiarach przez firmy, które wykupiły specjalną licencję. Są też oznaczone napisem EUR w owalu, znajdującym się na lewym wsporniku oraz napisem EPAL w owalu na wsporniku prawym, jak również klamrą kontrolną i numerem pokazującym numer licencji. Jest na nich także znak IPPC potwierdzający obróbkę fitosanitarną.
Co wyróżnia palety przemysłowe?
Palety przemysłowe mogą być wyprodukowane według życzenia klienta, zarówno w wymiarach odpowiadających szeregom EUR/EPAL, jak i w dowolnym innym rozmiarze. Panuje też całkowita swoboda, jeżeli chodzi o użyte materiały i komponenty. Palety przemysłowe są wykorzystywane jednorazowo i mogą być ściśle dopasowane do potrzeb zamawiającego. Bardzo często powstają one na potrzeby branży automotive, a także wytwórców sprzętu AGD czy materiałów budowlanych.