Rodzaje palet drewnianych

Rodzaje palet drewnianych

Każdy z nas miał styczność z paletami drewnianymi. Widzimy je w sklepach i magazynach, a nawet sami z nich korzystamy, dając im drugie życie. Palety drewniane to najczęściej stosowana konstrukcja, która ułatwia transport oraz magazynowanie rozmaitych towarów. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje palet drewnianych, czym się one charakteryzują i jakie mają zastosowania.

Czym jest paleta drewniana?

Paleta drewniana to konstrukcja wykonana z odpowiednich elementów drewnianych oraz właściwego gatunku drewna. Musi się ona cechować konkretną budową w zależności od swojego rodzaju i spełniać określone normy jakości. Palety drewniane powstają z twardych lub miękkich gatunków drewna, co ma wpływ na czas ich stosowania oraz trwałość konstrukcji. Palety drewniane stanowią najczęściej stosowany rodzaj palet w wielu branżach. Służą przede wszystkim w celu ułatwienia magazynowania i transportu towarów o dużej wadze i gabarytach, jak również ułatwiają przygotowanie do wysyłki produktów w niewielkich opakowaniach jednostkowych i zbiorczych, które po ustawieniu jeden na drugim mogą bezpiecznie wyruszyć w drogę.

Jakie są rodzaje palet drewnianych?

Palety drewniane dzielimy ze względu na ich budowę, materiał, z którego zostały wykonane oraz wymiary. Wyróżniamy palety wykonane zgodnie z określonym standardem, jak również palety o niestandardowych wymiarach i przeznaczeniu.

Podział palet uwzględnia także czas ich zastosowania. Palety jednorazowego użytku, jak sama nazwa wskazuje, cechują się niską trwałością. Palety wielorazowego użytku służą znacznie dłużej, dlatego stanowią jeden z najczęściej używanych rodzajów palet.

Ze względu na typ, dzielimy palety na:

  • europalety (palety euro) – najczęściej stosowany typ palet w Polsce i innych krajach Europy,
  • palety przemysłowe,
  • palety do transportu środków chemicznych,
  • palety Düsseldorf,
  • palety o niestandardowych wymiarach.

Do najczęściej wykorzystywanych podczas transportu i magazynowania palet, zaliczamy europalety (EUR). Są one dostosowane do norm i wymogów, które obowiązują na terenie Europy, dlatego znajdują zastosowanie zarówno w krajowym, jak i międzynarodowym transporcie. Palety EUR dostępne są zazwyczaj w wymiarach 800 mm x 600 mm oraz 1200 mm x 800 mm, dzięki czemu doskonale sprawdzają się podczas transportu różnych towarów. Europalety są również dostępne w wymiarach niestandardowych. Ten typ palet drewnianych jest dostosowany pod względem budowy do transportu wózkami widłowymi. Palety przemysłowe to kolejny z rodzajów dość często wykorzystywanych palet drewnianych. Jak sama nazwa wskazuje, są one stosowane w celach przemysłowych np. do transportu i magazynowania wytwarzanych towarów. Nieco mniej znanym typem palet są palety drewniane, które służą w celu transportu różnych środków chemicznych. Muszą one spełniać rygorystyczne normy jakości i cechować się odpowiednią budową. Palety o niestandardowych wymiarach najczęściej powstają na zamówienie, co ma związek z ich zastosowaniem. Ten typ palet produkowany jest na wymiar towarów, do których transportu mają one służyć.

Bardzo funkcjonalnym i coraz częściej docenianym rodzajem palet, są palety typu Düsseldorf. Cechują się one budową, która umożliwia ich podniesienie przez wózek widłowy od każdej strony, co znacząco ułatwia transport.