W jaki sposób można poprawić wykorzystanie przestrzeni w magazynach?

W jaki sposób można poprawić wykorzystanie przestrzeni w magazynach?

Szybko rozwijające się przedsiębiorstwa często stają w obliczu konieczności zwiększenia wydajności swoich magazynów. Nie trzeba jednak wynajmować w tym celu kolejnych pomieszczeń ani budować nowych hal składowania. Równie dobre efekty osiągniemy, stosując środki umożliwiające maksymalne wykorzystanie użytkowanej powierzchni.

Jak zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni magazynowej?

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na wynajem lub dobudowanie dodatkowych pomieszczeń magazynowych. Rozwiązaniem tego problemu jest właściwe zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Dokonamy go przy pomocy funkcjonalnych systemów składowania, do których zaliczają się palety oraz regały paletowe.

Magazynowanie towaru z ich użyciem pozwala nie tylko na jego ergonomiczne przechowywanie, lecz także na wygodny i szybki transport za pomocą wózków widłowych. Do najpopularniejszych typów palet wykorzystywanych w Europie należą tzw. euro palety. Mają one uniwersalny rozmiar, który pozwala na przewożenie ich z użyciem wózków dowolnego typu.

Pomieszczenia magazynowe i przeznaczone do nich specjalistyczne środki transportu są zazwyczaj z góry dopasowane do określonych rodzajów palet. W sytuacji, gdy chcemy ściśle dostosować przestrzeń składowania do naszych specyficznych potrzeb, warto jednak rozważyć kupno palet na zamówienie. W ten sposób maksymalnie zabezpieczymy przechowywany towar, zarazem jeszcze bardziej usprawniając zagospodarowanie magazynu.

Planując optymalizację, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko powierzchnię składowania. Równie ważny jest rodzaj, wymiary i kubatura przechowywanych obiektów. Dostosowanie palet do tych wartości pomoże nam zaaranżować dostępne miejsce w najlepszy możliwy sposób. Ułatwi nam to również wybór właściwego typu regałów. Do wyboru mamy m.in. klasyczne regały paletowe, które umożliwiają szybki dostęp do umieszczonego na nich ładunku. Dobrym wyborem będą także regały przesuwne pozwalające na zlikwidowanie części korytarzy roboczych i lepsze wykorzystanie uzyskanej w ten sposób przestrzeni.