W jakich dziedzinach wykorzystywane są palety?

W jakich dziedzinach wykorzystywane są palety?

Paletyzacja towarów to jeden z etapów przygotowywanie ich do dystrybucji oraz magazynowania. Zastosowanie palet w różnych dziedzinach przemysłu wiąże się z wieloma korzyściami, a jedną z nich jest poprawa bezpieczeństwa towarów. Wyjaśniamy, jakie rodzaje palet stosowane są najczęściej i w jakich dziedzinach przemysłu znajdują one zastosowanie.

Co warto wiedzieć o paletach? – podstawowe informacje

Palety to jedne z częściej stosowanych opakowań transportowych. Układane są na nich towary, które następnie zostają odpowiednio zabezpieczone za pomocą folii stretch. Proces paletyzacji może odbywać się w sposób ręczny lub z wykorzystaniem nowoczesnych robotów przemysłowych. Prosta konstrukcja palet oraz ustandaryzowane wymiary ułatwiają zarówno transport, jak i magazynowanie towarów. Dzięki paletom możliwy jest m.in. szybki załadunek i rozładunek towarów w opakowaniach jednostkowych oraz opakowaniach zbiorczych z zastosowaniem wózków widłowych.

Jakie są rodzaje palet?

Palety dzielimy ze względu na zastosowanie oraz materiały, z których zostały one wykonane. Wyróżniamy palety drewniane oraz palety metalowe i palety z tworzyw sztucznych. Ze względu na niską cenę, dużą wytrzymałość oraz wszechstronne zastosowanie najczęściej wybieranym rodzajem palet są palety drewniane. Występują one w wielu różnych rodzajach. Najczęściej zastosowanie podczas transportu i magazynowania znajdują europalety, których wymiary zostały ustandaryzowane w celu ułatwienia procesów logistycznych. Są one stosowane przede wszystkim do transportu towarów na terenie krajów europejskich. Oprócz europalet wyróżniamy także m.in. dostosowywane do wymiarów towarów oraz rodzaju środków transportu palety nietypowe, palety przemysłowe i palety budowlane.

W jakich dziedzinach przemysłu stosowane są palety?

Różnego rodzaju palety stosowane są w niemal każdej dziedzinie przemysłu. Znajdują one zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest magazynowanie oraz transportowanie zarówno gotowych produktów, jak i niezbędnych do ich wytworzenia materiałów. Stanowią one niezbędny element sprawnej logistyki, pozwalając na bezpieczne przechowywanie oraz dostarczanie do odbiorców zamówionych towarów. Coraz częściej palety znajdują także dość nietypowe zastosowanie np. w branży meblowej, gdzie wykorzystywane są do produkcji funkcjonalnego wyposażenia wnętrz.