Wymagania wobec palet stosowanych w przemyśle 

Wymagania wobec palet stosowanych w przemyśle 

Bez palet przemysłowych trudno jest wyobrazić sobie sprawną wymianę handlową. Te podniesione platformy o stosunkowo prostej budowie służą do transportowania i składowania towarów.

Dzięki nim magazynowanie i przewożenie większej ilości towarów jest o wiele łatwiejsze i odbywa się znacznie sprawniej. Ich konstrukcja umożliwia bowiem szybkie i bezproblemowe podnoszenie spakowanych na nich towarów przy użyciu wózków widłowych, które są powszechnie stosowane we wszystkich portach, na lotniskach, w magazynach, centrach logistycznych, hurtowniach i sklepach. Na rynku funkcjonują różne rodzaje palet. Każdy z nich ma inne wymiary i inną formę. Najpopularniejsze i najbardziej znane są obecnie europalety. Charakteryzują się ustandaryzowanymi wymiarami i formą, która jest  dostosowana do wymogów i norm europejskich. Wiele osób myli palety przemysłowe z europaletami, a to dwa zupełnie różne rodzaje platform. W dzisiejszym wpisie przedstawimy charakterystykę palet stosowanych w przemyśle i opiszemy, jakie wymagania muszą one spełniać – zapraszamy do lektury!

Czym charakteryzują się palety przemysłowe?

Palety przemysłowe bywają także nazywane „angielkami”, a oznacza się je skrótem ISO. Mogą mieć nietypowe rozmiary i kształty, nie muszą bowiem spełniać narzuconych wymogów i norm. Dzięki temu mogą przybierać różne formy oraz mieć różnorodne gabaryty, a to sprawia, że o wiele łatwiej jest dostosować je do indywidualnych potrzeb klientów. Nie odnajdziemy na nich oznaczenia EURO, jednak mogą mieć naniesione oznaczenia IPPC, dzięki którym można na nich eksportować różne towary do państw położonych poza granicami Unii Europejskiej. Ze względu na swoją różnorodność nie są one powszechnie wykorzystywane w międzynarodowym rynku towarowym. W przeciwieństwie do europalet, które muszą mieć zawsze identyczne kostki drewniane albo wiórowe, ich kostki mogą być różne. Cena takich palet jest niższa od europalet, jednak ich jakość jest również nieco gorsza. Mimo to są one cenione za solidność i bezpieczeństwo, jakie gwarantują składowanym na nich towarom.

Do czego wykorzystuje się palety przemysłowe?

Palety przemysłowe sprawdzają się doskonale w obrocie towarowym. Służą przede wszystkim do transportu różnorodnych produktów na liniach produkcyjnych. Znajdują również zastosowanie w magazynach i centrach logistycznych. Jest to idealna propozycja dla tych przedsiębiorców, których działania koncentrują się głównie na rynku krajowym, a więc nie muszą oni transportować swoich produktów poza granice jednego kraju. Korzystanie z palet przemysłowych pozwoli poczynić oszczędności, a także umożliwi optymalne dopasowanie palety do rozmiarów i specyfiki składowanych na niej towarów. Palety tego typu są także coraz częściej używane do produkcji różnych elementów dekoracyjnych. Doskonale nadają się do przerabiania na meble ogrodowe, skrzynki do kwiatów, półki i inne przedmioty wykorzystywane w aranżacji wnętrz. W ten sposób powstają niebanalne i oryginalne dodatki wnętrzarskie, które nadają charakteru i wyrazistości każdej przestrzeni, w jakiej je umieścimy!